UTÁLOM!

2013.09.06 14:04

A legutáltabb tantárgy

Biztosan neked is van olyan tantárgy, ami kevésbé szeretsz... vagy egyenesen utálsz. Nem érted, nem is érdekel, a tanárt se szereted.... Ezek gyakori magyarázatok. De van egy mondás: Ha gond van, lássuk a probléma gyökerét. Mire vezethető vissza, hogy nem szereted a kémiát (ezt a tantárgyat sokan nem szeretik, ezért gyakran fogok ezzel példálózni a szövegben)? Talán arra, hogy nem kezdted el rögtön tanulni, ahogy megjelent az új tantárgyak listáján. Vagy arra, hogy nem értetted az első leckét és ez elvette a kedved az egésztől. Talán tényleg nem szereted a tanárt. A felsoroltak igen jó érvek lehetnek, de szerintem túl kevés ezek közül egy, vagy akár mind, hogy lemondj a kémiáról. Leírtam néhány tippet, próba gyanánt. Talán elsőre ezeket az eszméket megveted, hülyeségnek tartod, kicsit szkizoid természetűnek titulálod, de meglásd, egy idő után még te is el fogod hinni, hogy szereted ezt a tantárgyat.

  1. Nem mondogasd többé azt, hogy mennyire utálod! Ne panaszkodj rá többé a barátnőidnek és a családodnak (hidd el, nem fogják bánni, hogy nem kell a nyafogásodat hallgatniuk, nem olyan szórakoztató, akkor se, ha te annak tartod kínozni őket). És ha egy doga nem is sikerül olyan jól (na jó, pocsék lett pff), akkor se fogd arra a hibát, hogy nem szereted a kémiát.
  2. Tegyél úgy, mintha nem utálnád! Ez nagyon hasonlít az előző pontra, de itt megemlíteném azt is annak keretében, hogy „tegyél úgy mintha nem utálnád”, hogy ne tüntesd ki azokkal a dolgokkal a gyűlölt tantárgyat, amivel szoktad. Tehát: Írd meg szépen a házi feladatokat, ne firkáld össze csak azért a tankönyvedet, mert az pont a kémia, ne azzal a tollal írd a vázlatot, amelyik a legrondábban fog, és ne a legelnyűttebb, szétesős, „látszik rajta hogy már használtam másra is, és vagy harminc lapot kitéptem belőle” füzetedbe.
  3. Tegyél úgy, mint akit érdekel a dolog! Tudjuk, hogy ez a legkevésbé se igaz, de színlelheted. Csinálj gyűjtőmunkát órára, vagy nézz utána a könyvtárban vagy az interneten a tanult témával kapcsolatos érdekességeknek! Látogasd meg a tankönyvben ajánlott weboldalakat, olvasd el a kisbetűs részeket is! Ez nem kizárólag a cél elérése érdekében jó (ez ugye az, hogy megszeresd a kémiát), de ha felelésre kerül a sor (készültél rá, ugye???), akkor is bevetheted extra tudásodat. Meglátod, a tanár is értékelni fogja!
  4. Kísérletezz! Ezt nem csak a kémiánál vagy fizikánál teheted meg, kísérletnek számíthat az is, ha minden tanult verset leelemzel irodalomból, vagy ha földrajzból minden tankönyvben előforduló városnak leméred, melyik szélességi - hosszúsági fokon fekszik, vagy megkeresed az atlaszban pár város mezőgazdasági adatait. Ezek nem csak jó gyakorló feladatok lehetnek, de egy idővel talán még élvezni is fogod őket.
  5. Iskolai szakkörök. Ha még nagyobb érdeklődést szeretnél mutatni, jelentkezz be iskolai szakkörre, az végülis ingyenes, és épülésedre szolgálhat amellett, hogy segít megszeretni a kémiát. Ha a tanórán nem is tartod érdekesnek, amit tanultok, meglehet, hogy olyan információkat, és különlegességeket hallasz a szakkörön, ami felkelti az érdeklődésed.

Mostanra ennyi, és nemsokára jelentkezek!

Üdv.: KINGA888